szukaj:Nie mogę dogadać się z rodzicami!
Nie mogę dogadać się z rodzicami!Większość nastolatek od czasu do czasu narzeka na rodziców, ale niektóre rzeczywiście mają...
czytaj archiwum działu Reportaż »

Masz pomysł na ciekawy temat? Napisz do nas!

reportaż

Chodzę we śnie

Ania, Dorota, Małgosia. Trzy dziewczyny, trzy historie. Łączy je jedno: każda z nich robi przez sen rzeczy, których potem w ogóle nie pamięta.

Reklama

Nie wiedzą, dlaczego spotkało to właśnie je. Przecież niczym nie różnią się od innych dziewczyn: są najzwyklejszymi w świecie nastolatkami. Ale przeżywają przygody, jakie inni ludzie mogą obejrzeć jedynie w filmach. Czasem koszmarne, czasem zabawne. Zawsze − niezwykłe.

Ciemno wszędzie
Ania z Warszawy. 17 lat. Modne ciuchy, wesoły uśmiech. Słysząc pytanie o problemy ze snem, poważnieje. „Jest różnie... – odpowiada, spuszczając wzrok. – Czasem mam dłuższe okresy spokoju. Ale bywa, że to się dzieje niemal każdej nocy”. Ania nie ma pojęcia, od czego to zależy. Boi się zmierzchu. Gdy nadchodzi pora zasypiania, robi się niespokojna. Przeciąga kąpiel, pakowanie torby do szkoły. Byle tylko opóźnić moment pójścia do łóżka. O minutę, o kwadrans. „Czuję strach – wyjaśnia. – Bo nigdy nie wiem, co stanie się podczas snu”.

Nocne przygody
Tydzień temu zasnęłam szybko – opowiada Ania. – Nagle poczułam, że ktoś mną potrząsa. To ojciec trzymał mnie za ramiona i krzyczał: »Anka, wracaj! Obudź się!«. Stałam na balkonie, w dłoniach trzymałam taboret z kuchni. Chwilę wcześniej zataszczyłam tam już stolik. Nie mam pojęcia, po co. Może wydawało mi się, że urządzam jakiś piknik? – Ania milknie. Uśmiecha się. Po chwili mówi dalej. – Jak byłam mała, niemal co noc miałam jakąś jazdę. Mówiłam głośno przez sen, siadałam na łóżku. Potem wstawałam, chodziłam po pokoju z otwartymi oczami, dalej śpiąc. Nie słyszałam, co się do mnie mówi, nie reagowałam na nic. Lekarze uspokajali rodziców, że z tego wyrosnę. Rzeczywiście, na kilka lat mi przeszło, ale w gimnazjum wróciło, i to jeszcze mocniej. Zasypiałam u siebie w pokoju, a budziłam się siedząc na krześle z głową na stole w pokoju ojca. Albo wychodziłam do ogrodu i siadałam na ławce. To niby nic groźnego, ale... Przez takie akcje nie pojechałam w tym roku na obóz językowy. Nie odważyłam się. Bałam się, co mogłabym zrobić i jak ludzie by zareagowali. Dlatego też nigdy nie nocuję u koleżanek...”.

Obozowa wpadka
Tego problemu nie ma zupełnie Dorota. Chodzi do klasy maturalnej jednego z liceów w Krakowie. Od lat jeździ na wakacje z koleżankami. „I co z tego, że jestem lunatyczką? – zaczyna rozmowę. – Dzięki temu mam masę anegdot do opowiadania, a moje życie jest po prostu ciekawsze. Czego
tu się wstydzić? Na przykład dwa lata temu, na obozie w Jastarni, odstawiłam taki numer: wstałam z łóżka i z otwartymi oczami wyszłam na korytarz ośrodka. Wychowawca, który się temu przyglądał, mówił mi potem, że wyglądałam jak skrzyżowanie zombie z Jasiem Fasolą. Sztywny chód, wzrok wbity w jakiś punkt przede mną. Zgarnęłam z wieszaka kurtkę portiera i poszłam do pokoju telewizyjnego, gdzie stały półki z książkami. Zaczęłam ściągać je i układać w stos. Tak, jakbym przygotowywała je do wyniesienia. Wtedy wychowawca zawołał pozostałych opiekunów. Nie budzili mnie, bo nie wiedzieli, czy mogą. A ja poszłam do ich pokoju. Usiadłam przy stole, na którym stały szklanki z herbatą, wzięłam jedną i zaczęłam pić. Wtedy zareagowali. Gdy mnie już »docucili«, nie pamiętałam niczego, co zrobiłam. Ale nie wstydzę się tego, przecież to zupełnie nie moja wina”.
 
Straszenie kuzyna
Rok później, na szkolnej wycieczce do Gdańska, Dorota znowu narobiła zamieszania.  „Wstając z łóżka, zrzuciłam coś z hukiem ze stolika – opowiada. – Dziewczyny z mojego pokoju mówiły potem, że nieźle je wystraszyłam. Weszłam na parapet i zachowywałam się tak, jakbym przemawiała do tłumu. Gadałam coś, machałam rękoma. A potem zaczęłam się rozbierać. Dopiero wtedy Majka, moja kumpela, obudziła mnie krzykiem i szarpaniem. Dobrze, że w pobliżu nie było chłopaków”.
Takie historie zdarzają się Dorocie dość często. Rok temu wystraszyła kuzyna z Niemiec. „Przyjechał do nas z wizytą i mama pościeliła mu na kanapie w salonie – wspomina nastolatka. – Niezłe z niego ciacho, ale kuzyn, więc szlaban na bliższe relacje oczywisty. A ja o drugiej w nocy naraziłam go na spory stresik. Wlazłam do salonu, usiadłam na jego łóżku i usilnie próbowałam nakryć go swoją kołdrą. Nie wiem, czemu – może wydawało mi się, że jest małym, zmarzniętym dzieckiem. Nieźle się facet wystraszył. I od tamtej pory już nas nie odwiedził. Jego przerażone oczy zapamiętam na całe życie”. Dorota kiedyś myślała, że jej przypadłość jest wyjątkowa. Dziś wie, że ludzi takich jak ona jest wielu. Spotkała ich w klinice, w której się leczy. A ostatnio przez internet poznała Gośkę, też z Krakowa. Zgadały się, że mają podobne przeżycia. „Jak spotkałyśmy się pierwszy raz w realu, zobaczyłam przerażoną dziewczynę, przekonaną, że jest wariatką – mówi Dora. – Musiałam ją przekonywać, że lunatykowanie to nie szaleństwo, tylko efekt jakichś drobnych zmian w organizmie. I że cierpi na to wielu ludzi. Ale da się z tym żyć, czego ja jestem najlepszym przykładem”.

Śniadanie o północy
„Nie wiem, od czego zacząć... – Gośka pokazuje swoją nieśmiałość już w pierwszym zdaniu. – Naprawdę uważałam siebie za chorą psychicznie. Co innego mogłam myśleć po tym, jak obudziłam się w kuchni, z nożem w jednej dłoni i posmarowaną masłem kromką chleba w drugiej? Przede mną stała otwarta lodówka, brakowało w niej słodyczy, kawałka kabanosa i sałatki, która została z kolacji. Zjadłam to wszystko we śnie! Byłam przerażona”. Potem jeszcze kilkakrotnie budziła się przy lodówce. Z obrzydzeniem wspomina chwilę, gdy świadomość wróciła jej tuż po tym, jak wlała w siebie butelkęsyropu malinowego. „Wypiłam potem duszkiem z litr wody, by spłukać ten smak – mówi. – Ale co mnie podkusiło, żeby sięgnąć po syrop? Nie znoszę malin!”. Gosia zamyśla się, a po chwili stwierdza, że jej przygody najczęściej są po prostu... zabawne. „Kiedyś wmaszerowałam do łazienki
i ściągnęłam prześcieradło z suszarki wiszącej pod sufitem – zaczyna kolejną opowieść.
– Spadło mi na głowę. Tak przyodziana powędrowałam do pokoju rodziców. Ojciec
o mało nie umarł ze strachu, jak zobaczył ducha. Mówił mi potem, że jeszcze nigdy tak się nie przeraził. A ja? Doszłam do siebie po minucie”. Rodzice Gosi przez lata niepokoili się o bezpieczeństwo córki. W oknach mieszkania założyli kraty, bo bali się, że lunatykując dziewczyna może przez nie wypaść. Nie próbowali jednak szukać pomocy dla niej u specjalistów... „Nie wiedzieli, że można leczyć lunatyków – tłumaczy Gosia. – Ja też nie miałam o tym pojęcia. Dopiero Dora poleciła mi specjalistę. Za miesiąc mam umówioną pierwszą wizytę”. Gośka jest dobrej myśli. Wierzy, że jej życie stanie się spokojniejsze. Przestanie się wreszcie bać, co przyniesie noc. „Bo choć lunatykowanie wydaje się zabawne, może być niebezpieczne – wyjaśnia nastolatka. – Chcę się z niego wyleczyć! Wtedy będę mogła się śmiać z moich dawnych przygód”.

The best of
„Na pewno zapamiętam tę sprzed pół roku, gdy po północy wyszłam na klatkę schodową i mazakami zaczęłam pisać na drzwiach sąsiada jakieś przedziwne znaki. Jak rano wstał, myślał, że to kibice
Wisły Kraków, z którymi ciągle toczy wojny, napisali mu zaszyfrowane ostrzeżenie. Chodził potem po osiedlu, rozpowiadając o tym, że ich spłoszył i nie dokończyli swojego dzieła. A dwa miesiące temu, choć mieszkamy na piątym piętrze, założył sobie kraty w oknach, jakby naprawdę bał się czyjejś zemsty. I kto tu jest większym freakiem?”.

Aby móc komentować, należy się zalogować.
Jeśli nie masz u nas konta, załóż je.

strona 1 z 1 (komentarzy: 44)

  • 1
W najnowszym numerze: chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
karola2009, 06.11.09 16:35:05, odpowiedz
;(
W najnowszym numerze: chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
doda5555, 07.11.09 19:34:36, odpowiedz
Ja też chodze czasami we śnie mierze majtki dre się śpiewam itp ale nigdy jeszcze moi rodzice nie musieli montowa krat
W najnowszym numerze: chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
Marti xD, 11.11.09 18:55:45, odpowiedz
Wspułczuję ja też lunatykowałam np:poszłam na klatke schodową i chciałam wyjśc na dwór ale mama się odezwała"Marti,co ty robisz?"ja na to "Nic,nie nerwuj mnie" różne rzeczy dzieją się we śnie xD
W najnowszym numerze: chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
avrione, 14.11.09 18:27:05, odpowiedz
Ja nigdy nie lunatykowałam,za to moja babcia,siostra,wujek i kuzynka owszem..raz kuzynka (6 lat) spała w moim pokoju,obudził mnie odgłos stłuczonego wazonu,moja kuzynka stała na środku pokoju(z otwartymi oczami) tak stała chyba z 2 minuty,już miałam iść kogoś zawołać ale ona zwyczajnie położyła się do łóżka,a ja przez całą noc nie spałam ;d.
W najnowszym numerze: chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
andzia., 14.11.09 20:45:46, odpowiedz
ja nieraz też chodzę. raz jak poszłam to przywaliłam w ścianę a moi rodzice nic ; [[[ . masakra to jest ; [[[[[[. współczuję Wam, dziewczyny !
W najnowszym numerze: chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
SweetElizka, 18.11.09 20:35:28, odpowiedz
WoW[!] mi sie nigdy coś takiego nie zdarzyło ale chciałambym zobaczyć i mieć z kogoś polefke bo to musi być niezły kabaret xD
W najnowszym numerze: chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
paatruusiia, 24.11.09 16:41:41, odpowiedz
ja nie jestem lunatyczk axD
W najnowszym numerze: chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
miśku15, 04.12.09 16:01:16, odpowiedz
oo ja. xD masakra jakaś normalnie. :D Współczuję Wam dziewczyny.. :(
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
pies, 18.12.09 17:32:44, odpowiedz
niezle napedzilo mi strachu nie bede mogla zasnac
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
nellcy, 25.12.09 17:31:11, odpowiedz
Nigdy nie zdarzyło mi się lunatykować. Ja tylko mówię w śnie. :)
xd
przeczytaj komentowany artykuł »
AsiaxDD, 10.01.10 12:02:49, odpowiedz
ja nie chodzę we śnie i na szczęście kiedyś słyszałam w tv że taka jedna dziewczyna udusiła swojego ojca na śmierć i to we śnie !
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
troja15, 13.01.10 22:52:27, odpowiedz
To straszne tak nie mieć świadomości tego co się robi.Bywają różne przypadki...
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
swietlicka12, 28.01.10 13:41:22, odpowiedz
Mi też czasem zdarza sie lunatykować kiedyś w nocy poszłam do dziadzia domu i szperałam mu po szafkach szukając czegoś do zjedzenia a gdy doszłam do szafki gdzie trzymał pieniądze wziełam je ale dziadzi o zaraz mnie obudził;(
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
miodeczusi, 30.01.10 19:10:35, odpowiedz
Ja zawsze spadam z łóżka i czasami gadam przez sen
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
skarbeczekxd, 31.01.10 14:18:34, odpowiedz
he he tez to przezywalam.. rano sie budzilam i mama zawsze sie smiala ze mnie a ja nic nie pamietalam. pamietam raz przez sen malowalam sobie paznokcie. teraz czasem tez mi sie zdarza ale potrafie to kontrolowac... potrafie sie obudzic sama jak wiem ze cos nie tak jest
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
zuza13, 17.02.10 17:32:15, odpowiedz
mój brat jak był mały też lunatykował i zawsze rano rodzice znajdywali go pod stołem ;)
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
madzikk11, 18.02.10 15:23:54, odpowiedz
no ja tez mam problemy z lunatykowanie np: kiedys wrzycilam bluzke od pizamy do kibla dobrze ze nie spuscilam;( Nieiwemdzialam co robie potem mama mi to opowiadala;/
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
noire, 18.03.10 12:30:11, odpowiedz
Ja też tak kiedyś miałam... gdy pojechałam do Londynu i byłam w domu z wieloma drzwiami. Gdy spałam, wyszłam ze swojego pokoju i zaczęłam otwierać drzwi do wielu innych pokoi w których sali inni ludzie (!). Na drugi dzień nic nie pamiętałam dopiero sąsiedzi mi powiedzieli. Strasznie się zawstydziłam...
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
kiney, 18.03.10 19:06:52, odpowiedz
Współczuję... Ja na szczęście nie lunatykuję ;]
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
zα¢zαяσωαηα_zмιєяz¢нєм, 22.03.10 15:52:02, odpowiedz
niee ja nie jestem lunatyczką i nie chciałabym być
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
@wera@, 22.03.10 20:50:24, odpowiedz
ostatnio w nocy lunatykowałam o tym wszystkim opowiedział mi tata: zaczęło się to około północy. Przyszłam to pokoju rodziców i zaczęłam się po nim kręcić. Tata gdy zobaczyłco ja robie zaczął sie śmiać ale mnie nie obudził.Naglę gwałtownie skręciłam w strone gabinetu mamy imocno walnęłam głową w ścianę. Gdy tata to zobaczył zaczął się śmiać i zaprowadził mnię do mojego łóżka. Rano obudziłam się z bolącą głową i niewiedziałam co się stało że mam takiego wielkiego guza.
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
_nieśmiertelna_, 10.04.10 18:38:10, odpowiedz
Ja kiedyś miałam taką akcję, że kiedy nocowałam u siostry usłyszałam "Monika, co ty robisz?" i obudziłam się stojąc na środku pokoju.
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
kiinggussiaa, 18.04.10 16:55:18, odpowiedz
ja chodzę we śnie a nawet raz poszłam do mojegho brata i wyniosłam go na korytarz (ma 4 lata)
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
kiinggussiaa, 18.04.10 16:55:49, odpowiedz
ja też we śnie chodzę
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
buraczyca, 06.07.10 13:18:28, odpowiedz
Jak byłam na wycieczce to koleżanka zaczeła lunatykowac . Gdy się obudzilam to ona stala na balkonie chcialam ja spytac corobi a ona mnie phnela i chciala skoczyc ale ja obudzilam drugą kolezanke i ja zlapalam a ta co mi pomagala dala zimną wode i ja oblalysmy i sie obudzila a rano nic nie pamietala.:0
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
tasia14, 13.07.10 16:00:07, odpowiedz
ja też lunatykuje. a na ostatnim obozie weszłam do pokoju chłopaków którzy mnie przezywali i każdemu narysowałam różne znaczki na buźkach nie mogli tego zmyć( pomalowałam ich gęby niezmywalnym markerem) jakimś cudem nauczycielki ani chłopaki nie dowiedzieli kto to zrobił;]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
rika666, 31.07.10 21:26:55, odpowiedz
współczuje wam dziewczyny! ja nigdy nie lunatykowałam , tylko mówię przez sen, a czasem przeklinam........
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
zuzannka96, 05.08.10 15:53:34, odpowiedz
Spoko.;p Ja to co chwilę lunatykuje ... tak mi tata mówi... że nie dawno wstałam i przenosiłam meble a potem się pakowałam.
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
korniszonak, 15.08.10 10:52:02, odpowiedz
U mnie całe rodzeństwo i ja lunatykujemy, ale to jest raczej zabawne :)
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
clare, 23.08.10 11:25:47, odpowiedz
:P Ja w nocy mówię niektóre rzeczy, a potem nie pamiętam :P Czasem nawet budzę rodziców tak głośno paplam. ! xD
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
gwen, 21.10.10 14:34:25, odpowiedz
też chodzę we śnie, ale od nie dawna pierwszy raz zdarzyło mi się na zielonej szkole kumpelki miały niezły ubaw jak próbowałam otworzyć drzwi, iestety nie udało mi się i wróciłam do łóżka rano powiedziały mi co się stało, ale więcej takich jazd nie miałam (chyba) ;D
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
misiaq, 22.11.10 18:58:43, odpowiedz
Ja też lunatykuję, ale takich odpałów to nie mam ;-)
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
aniia1998, 09.12.10 19:08:34, odpowiedz
Najlepiej pójść z tym do lekarza ja bym tak zrobiła...
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
juti, 31.12.10 18:19:43, odpowiedz
dziwne rzeczy ci się przydarzyły mi się to nie zdarzyło ale też czasem mam problem z zaśnięciem.mam prawie 17lat ale nie lubie wcześnie chodzić spać mam tak od urodzenia....ale kiedyś śmiałam się przez sen i gadałam,
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
narson, 08.01.11 22:39:08, odpowiedz
Wow . Kraty ? ; [ Przesada ... Specialiści sa od tego ... ; [ Współczuje . . .
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
claudia12, 17.01.11 17:44:00, odpowiedz
Współczuję dziewczynom:( To takie smutne... Ja kiedyś ,gdy miałam 7 lat miałam łóżko piętrowe,obudziłam się i ze szłam nie potej stronie co była drabinka tylko po drugiej.Rodzice mi mówili że tato szedł wtedy do wc i widział to wszystko mówił że zaczęłam coś mówić i zeszłam spadając na łowe,nie zdążył mnie złapać i niestety tak się stało.......miałam guza i musiałam iść do szpitala....NIczego Nie Paiętam....Tak mi mówili :(
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
kasienka120398, 20.03.11 14:49:40, odpowiedz
Jak to czytałam, to się mało nie olałam. Ta historia o obozowej wpadce jest EKSTRA!
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
dominikaa ;*, 27.04.11 19:00:15, odpowiedz
I ta wpadka jest **[piii...]** ;* I to na tym obozie xD
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
rezona, 10.07.11 19:36:00, odpowiedz
masakra...współczuje tym dziewczyną.ale to przeciesz nie ich wina.,,
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
liryka, 10.07.11 19:41:53, odpowiedz
Ja to raczej tylko mówię... Albo na kogoś krzyczę. Tylko czasami wykonuję jakieś dziwne ruchy, albo coś mówię.
Chodzę we śnie
przeczytaj komentowany artykuł »
anira3, 13.07.11 20:38:03, odpowiedz
Witam, nazywam się przegapić Viana widziałem dzisiaj swój profil atand się interesujące wiedzieć więcej o tobie, będzie jak wysłać do mnie e-mail do mojej skrzynki (viana_koroma@yahoo.com) moi drodzy proszę wysłać mail do mnie bezpośrednio z mojej adres e-mail tak, że będę do was wysłać swój ładne zdjęcia, a także powiedzieć, moim celem kontaktu z Tobą dzięki. Miss Viana. ''''''''''''''''''''''''''' Hello, my name is miss Viana i saw your profile today atand become interesting to know more about you ,i will like you to send me an e-mail to my box(viana_koroma@yahoo.com) my dear please send mail to me directly with my email address so that i will send you my nice pictures and also tell you my purpose of contacting you thanks. from miss Viana. viana_koroma@yahoo.com

przeczytaj komentowany artykuł »
andzia00012, 09.01.12 18:37:50, odpowiedz

przeczytaj komentowany artykuł »
andzia00012, 09.01.12 18:39:57, odpowiedz

przeczytaj komentowany artykuł »
* dosia *, 11.06.12 21:59:28, odpowiedz
  • 1
  • Najnowysz Twist
  • TWIST 10/2014


TWIST 10/2014

UWAGA! Nowy  TWIST  już kioskach!

EKSTRADODATEK: supermodne  OPASKI DO WŁOSÓW                
PLUS: 12 PLAKATÓW!  Louis Tomlinson * Indila * Iggy Azalea * Lana Del Rey * Chris Pratt * One Republic* Agata Dziarmagowska * Grzegoż Hyży * Jennifer Lawrence * Sia * NPWM * Lemon
TEMAT NUMERU: Iggy Azalea i Ariana Grande:
ich patent na sukces

Szukaj nas też na facebooku: twistpolska
Dołącz do nas!  Zarejestruj się »
Zarejestruj się Dołącz do społeczności Twista! Zarejestruj się już dziś! Poznasz ludzi podobnych do ciebie, znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
Klub: Trądzik, co za okropność...
Poradzcie coś na trądzik!
Quiz: Co zdradza twój taniec?
Pewnie się zdziwisz, ale to, jak poruszasz się na parkiecie, pokazuje, jaką masz osobowość. Rozwiąż test i dowiedz się, co twój taniec mówi o tobie. Możesz być zaskoczona ;-).