szukaj:Kumpela na zabój
Kumpela na zabójOna pomoże ci przetrwać trudne chwile i z nikim nie będziesz się tak dobrze bawić! Dlatego...
czytaj archiwum działu Emocje »

Jaki typ faceta najbardziej cię kręci?

 • Koleś z pasją: 49%
 • Artysta: 13%
 • Pan Zmysłowy: 31%
 • Światowiec: 8%

Czy czasem nie jesteś pewna swoich uczuć?

 • Zdecydowanie!: 29%
 • To zależy: 60%
 • Nigdy: 10%

Masz pomysł na ciekawy temat? Napisz do nas!

emocje

Słowa, które ranią...

Czasami tak trudno jest się dogadać!!! Szczególnie w nerwach. Ale spoko. Rozmawiania można się nauczyć!

Reklama

Jesteś zła na swojego chłopaka, więc bez zastanowienia nazywasz go tępakiem i bezmózgim ćwokiem. Ale ty też czasem słyszysz od innych takie rzeczy. Np. kiedy zapominasz o wyrzuceniu śmieci, mama powtarza, że nic dobrego z ciebie nie wyrośnie. Niestety, każdemu zdarza się dokopywać innym, mimo że tak naprawdę mało kto robi to specjalnie. Dlaczego tak jest, skoro nikt tego nie chce?

Spadaj, debilu!
Ludzie obrzucają się epitetami, bo często sądzą, że słowa to tylko słowa – nie mogą narobić zbytnich szkód. ”Co z tego, że powiem jej, że jest przygłupia? Ona wie, że tak wcale nie myślę”. (Nieprawda: skoro wie, to dlaczegopłacze?). Poza tym wiele osób usprawiedliwa swój cięty język, twierdząc, że tylko mówi ”szczerą prawdę”. Nie do końca mają rację, bo powiedzenie komuś, że jest tępy, jest wyrazem ich subiektywnej oceny. I przeważnie służy wyładowaniu ich własnej agresji. Ludzie zachowują się w ten sposób, kiedy nie potrafią komuś wprost okazać tego, że są źli. To taka wojna podjazdowa: ”Nie powiem, że mnie wkurzasz, ale za to ukarzę cię, wtykając takie szpile, że ci w pięty pójdzie!”. To jest dużo prostsze niż bezpośrednia konfrontacja, bo nie trzeba bronić swoich argumentów (”Jesteś idiotą, to fakt i nie ma o czym dyskutować, zrób coś ze sobą, bo to twój problem”). A w razie gdyby rozmowa przybrała niepożądany obrót, zawsze można powiedzieć: ”Nie masz poczucia humoru? Wyluzuj, przecież żartowałam”, żeby nie musieć się tłumaczyć. Zdarza się również, że ranienie słowami to jeden ze sposobów, żeby zdobyć przewagę w związku... ”Mogę ci sprawić ból, więc mam władzę”. I na koniec: wielu ludzi po prostu nie znosi, kiedy inni mają dobre mniemanie o sobie. Wkurza ich, kiedy ktoś jest z siebie zadowolony, więc starają się go jak najbardziej zdołować. Ci ludzie nie znoszą siebie i dlatego chcą, żeby wszyscy tak mieli.

Auć! To boli!
No dobrze, ale co ci po tym, że wiesz, czemu ktoś jest wredny, skoro jego słowa i tak bolą? Jak to możliwe, że słowa ranią bardziej niż gesty? Cóż, bardzo trudno sięprzed nimi obronić, bo najczęściej nikt nas nie uczy reagować na obelgi. Albo staramy się oddać cios równie mocno, co tylko pogarsza sprawę (bo zaczyna się wojna na wyzwiska, która do niczego dobrego nie prowadzi), albo kładziemy uszy po sobie (”Czy ja przypadkiem nie przesadzam? Może nic takiego się nie stało?”) i gotujemy się w środku. Poza tym, niestety, ”najcelniejsze” są przytyki najbliższych osób. Bo jeśli ktoś zna cię tak dobrze, jak twój chłopak, to zna twoje najsłabsze punkty i kompleksy. Dlatego dobrze wie, gdzie uderzyć, żeby zabolało. Poza tym większość ludzi nie potrafi konstruktywnie przekazywać sobie krytyki. Zamiast mówić o konkretnych zachowaniach danej osoby (”Nie lubię, kiedy się spóźniasz”), oceniamy ją samą (”Jesteś żałosny!”). Takie słowa ranią najbardziej, potrafią nawet złamać serce.

Rozwiąż ten problem...
Nie umiesz sobie radzić z agresją słowną? Spokojnie, wiele osób ma z tym kłopot. Ale to się da wyćwiczyć, podobnie jak mięśnie: systematycznie trenując. Na początek, spróbuj ufać swoim pierwszym reakcjom emocjonalnym. One nie kłamią, a pojawiające się negatywne uczucia są ważnym sygnałem. Jeśli więc po czyjejś uwadze czujesz się zaatakowana lub jest ci przykro, to znaczy, że ktoś naruszył twoje granice. Każdy ustawia je w innym miejscu, dlatego nie ma obiektywnych kryteriów, mówiących, kiedy możesz się czuć obrażona. Sama wiesz, kiedy ci przykro. Dlatego argument: ”Przecież nic takiego nie powiedziałam, przesadzasz” – nie ma sensu. Czujesz to, co czujesz i już. Zaprotestuj, choć łagodnie. Nie tłumacz się ze swoich uczuć, nie przepraszaj za nie. Ale też nie krzycz – czasem faktycznie ktoś może nie zdawać sobie sprawy z tego, że to, co mówi, jest wredne. Powiedz stanowczo: ”Proszę cię, nie nazywaj mnie tak, bo mnie to obraża/jest mi przykro”. Jeśli ktoś ma w nosie twoje prośby, to tak samo, jakby dał ci na piśmie pozwolenie, żebyś zareagowała ostrzej. No i pamiętaj, że nie musisz zadawać się z kimś, kto nazywa cię idiotką i uważa, że to OK. No, bo niby z jakiej racji masz się zgadzać na takie traktowanie?

Dogadać się
Czy jest więc sposób, żeby dogadywać się z ludźmi lepiej? Owszem, można spróbować. Po pierwsze, kiedy masz do kogoś uwagi krytyczne lub jesteś na niego zła, możliwie szybko poinformuj o tym zainteresowanego. Duszenie w sobie uczućnajczęściej kończy się wybuchem w głupim momencie i nie prowadzi do rozwiązania problemu. Postaraj się mówić o tym, jak ty się czujesz (smutna, zła i zawiedziona) i jakie konkretne zachowanie ci się u kogoś nie podoba. Unikaj natomiast ocen: głupi, nudny, wredny. Po drugie, nie daj sobie wmówić, że złość usprawiedliwia każde zachowanie. Protestuj, kiedy ktoś w czasie kłótni rzuca ”szmato”, a kiedy wściekłość opadnie, nie widzi problemu. Każdy odpowiada za swoje słowa. Choćby nie wiadomo jak był wściekły. Jeśli więc ktoś cię obraża lub wyżywa się na tobie, masz prawo się bronić. Nawet jeżeli zawiniłaś, należy ci się szacunek i koniec.

Aby móc komentować, należy się zalogować.
Jeśli nie masz u nas konta, załóż je.

strona 1 z 1 (komentarzy: 37)

 • 1
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
aga1237, 02.05.08 18:39:51, odpowiedz
Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego co móimy do innych . Często także nie kontrolujemy wybuchów agresji. Moim zdaniem każdy powienien nauczyć się panować nad nerwami.
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
nadia20, 05.05.08 07:57:23, odpowiedz
myślałam ,że to będzie krótkie...niechce mi sie tego czytać;/
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
nemezis, 12.05.08 15:53:53, odpowiedz
Taki reportaż na pewno się wszystkim przyda
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
szanel, 23.05.08 22:11:15, odpowiedz
Mnie najbardziej ranią slowa :KOCHAM CIE, JUZ NA ZAWSZE RAZEM.. a zkolei te na zawsze razem opiera sie na kilku dniach, miesiacach... i tyle!! po co te slowa?? NIE MÓW JAK NIE WIESZ CO ONE ZNACZA!!!!!!!!
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
monia0906, 05.06.08 14:16:27, odpowiedz
helo! Niektórzy ludzie powinni sie zastanowić co mówią! Nawet głupi żart może kogoś zranić!!!!
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
moniczka44447, 17.06.08 11:45:01, odpowiedz
Bardzo mnie zabolały slowa ze byłem z toba tylko TAK SOBIE! jak usłyszałam takie slowa pocielam sobie zyły to byl koszmar bylo warto?
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
moniczka44447, 17.06.08 11:47:09, odpowiedz
A najgorsze jest to ,ze go kocham ,ale on tego nie rozumial
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
kindziaa, 28.06.08 15:02:59, odpowiedz
nuda....
nuda...
przeczytaj komentowany artykuł »
kindziaa, 28.06.08 15:04:05, odpowiedz
nuda...
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
m@g, 08.07.08 09:42:42, odpowiedz
raz na w-fie gdy graliśmy w siatę powiedziałam (gdy stałam blisko moich koleżanek) "ona za bardzo jest drętwa i przez to piłkę źle odbiera" chodziło mi o dziewczyne z dróżyny przeciwnej a wtedy w tej drużynie była moja przyjaciółka (ona nie jest za dobra z w-f) no i te dziewczyny z którymi gadałam pomuślały że mówię o mojej kumpelce. No i puściły plotę.
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
korba, 22.07.08 13:21:17, odpowiedz
wiele razy chciłam się powstrzymać przed niepotrzebnymi słowami w kłotni z przyjacółką czy bratem nawet. ale byłam tak wkurzona że po prostu emocje nie pozwoliły. i każda próba idzie na marne. moim zdaniem trzeba się wygadać a później pogodzić. oczywiście drugiej osobie pozwolić na to samo ;p może nie od razu "spadaj debilu" ale w inny sposób "wygadać się" wtedy nikt nie będzie tego trzymał w sobie i nie wybuchnie nastepnym razem dwa razy mocniej.
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
karola, 22.07.08 19:19:23, odpowiedz
Mam KumpLA BarDzo Go LUbiE JesT mI jaK BraT . O WszYsTKim Mi MUwi Znam Tez Jego DziEwCzYne .OstAtNio Był Mały MelanzYk Noo i JAk To Na ImpraCh Był AlkoHol i On Za DuzO WypIł i PodszeDł Do Niej i POwiedział"NIeNAwiDzE Cie Bo zMarnoWałaS Mi 6Miesiecy **[piii...]**" Ja To BArDzo Zabolało Bo WybieGła z ImprEzy z płaczEm ChciAłam Za NIA pobieC ale KumpEl MNie NIe PUscIł .
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
rihanna =), 26.07.08 16:52:07, odpowiedz
Moim zdanie tak się nie da ja i tak zawsze wybucham
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
shinegc, 01.08.08 10:34:05, odpowiedz
Ludzie bardzo często mówią obraźliwe rzeczy o mnie, naśmiewają się ze mnie. Ale ja im nic złego nie zrobiłam... Nikomu nie przeszkadzam, nie dokuczam, ale ludziom zawadza chyba mój wygląd. Nie jestem zbyt ładna i to może być powodem inwektyw pod moim adresem. To sprawia, że jest mi źle. Czasem nie wytrzymuję i wybucham płaczem. Codzień zadaję sobie to pytanie: dlaczego ludzie są tak podli?

przeczytaj komentowany artykuł »
kalucha, 17.09.08 17:28:06, odpowiedz
bosh...wiem mój chłopak cały czas powtarzał jak on mnie kocha czego on by dla mnie nie zrobił a potem zwyczajnie mnie zdradził :( ;/
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
wez0to0poczuj0, 24.01.09 22:51:03, odpowiedz
Szczerze jeśli ktos mnie potężnie zdenerwuje to nie patzre na słowa które na niego mówie. pech że bedzie mu przykro. Mógł wcześniej pomyśleć zanim wkurzy mnie i innych znajomych. Moim zdaniem artykuł nie oddaje całej prawdy. Pozdrawiam ;]
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
anusia17, 26.01.09 19:52:40, odpowiedz
ja jestem bardzo nerwową osobą no i coż.... Pewnego razu tak mnie baba od biologii wkurzyła że coż ale nie wytrzymałam i wybuchłam.... NIe będę może przytaczała słów jakimi się posługiwałam ale mogę powiedzieć jedno nie warto wizyta u psyhologa nie nałeży do najprzyjemniejszych
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
anusia1989, 06.03.09 19:33:14, odpowiedz
Zgadzam sie z tym.Zawssze pod wplywem emocji mowimy slowa ktore rania dana osobe do ktorej to mowimy a potem zalujemy tego.Dlatego musimy zaczac panowac nad emocjami bo mozemy naprawde przegiac w slowach wiem cos o tym...
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
kejta21, 16.03.09 22:21:18, odpowiedz
Słowa ranią bardziej niż czyny... I to jest prawda!!!
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
kama., 30.03.09 17:32:38, odpowiedz
dobrze napisane. ^^
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
klaudia97, 15.04.09 15:52:25, odpowiedz
Tylko nie wszyscy potrafią nerwy utrzymać na wodzy
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
patuśś ;*, 17.04.09 19:44:04, odpowiedz
nie jestem zbyt ladna... i do tego niska, kiedys moj chlopak zrywajac ze mna powiedzial " jestes dla mnie za mala"... bardzo mnie to zabolalo...zawsze mialam kompleks na punkcie swojego wygladu wiec to bylo okropne...;(((((...znalazl sobie dziewczyne o 2 lata od nas mlodsz..potem tlumaczyl sie, ze mnie kocha, ze nie pasowali do siebie, byla zbyt dziecinna....no coz...chcial do mnie wrocic...nie dalam mu szansy...zakochalam sie w kims innym...bez wzajemnosci...i teraz strasznie cierpie... ;((((((((
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
lola4514, 23.05.09 17:33:08, odpowiedz
karolina kocha roberta ptasinskieggo
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
lola4514, 23.05.09 17:33:10, odpowiedz
karolina kocha roberta ptasinskieggo
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
lola4514, 23.05.09 17:33:11, odpowiedz
karolina kocha roberta ptasinskieggo
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
lola4514, 23.05.09 17:33:42, odpowiedz
karolina kocha roberta ptasinskieggo
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
sandra russ, 23.05.09 17:34:42, odpowiedz
to nie p
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
sandra russ, 23.05.09 17:34:43, odpowiedz
to nie p
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
sandra rus, 23.05.09 17:34:57, odpowiedz
to nie prawda on ja kocha
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
kitty0, 09.06.09 13:54:01, odpowiedz
ja mojemu byłemu dałam już trzy szanse i je zmarnował xD Już się nie dam nabrać na takie gierki :P
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
rudakocha15, 29.07.09 13:14:58, odpowiedz
Mnie bolało to jak chłopak którego kocham, powiedział że, spotykał się ze mną tylko dla zabawy. A spotykaliśmy się 2 lata czy on mówił poważnie? Nie mogę w to uwierzyc...
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
rudakocha15, 29.07.09 13:18:11, odpowiedz
Mnie nikt nigdy nie powiedział że mnie kocha.. Ale za to powiedział że jestem trudną dziewczyną i że już nikt nigdy mnie nie pokocha...
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
smutna, 22.11.09 08:27:35, odpowiedz
psiapsiółke:( wtedy jest najgorzej;(
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
smutna, 22.11.09 20:16:21, odpowiedz
ale czasami ktoś nie zdaje sobie sprawy z tego co mówi do nas;((( a zresztą........brak słów;((
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
gepardzica, 24.01.10 19:43:57, odpowiedz
Zgadzam sie z aga1237 to jest prawda wiem to po sobie nawet zdarzała mi sie powiedziec na kogos rze jest SZMATĄ a tak nie myśle:))
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
elusia;*, 17.06.10 13:01:13, odpowiedz
niezdawałam sobię spr z tego jak bardzo słowa mogą ranić .... dopóki moj EX nie powiedział mi paru przykrych słów.... Ważne jest żeby kochać a nie tylko mówić !!!! nawet jedno słowo może ranić tak bardzo że sobie tego nie wyobrażamy i wg .... przez pare nie przemyślanych słów rozstałam się z chłopakiem którego b.kochałam ;( kto pocieszy smutaska;(?? ;* ;* ;* ;* ;*
Słowa, które ranią...
przeczytaj komentowany artykuł »
Żyletka, 13.09.10 18:28:17, odpowiedz
"Słowem można bardziej zranić niż żyletka" wiem coś o tym xd A tak serio, co ludzie nerwowi mają robić w stresujących sytuacjach? Kiedy ktoś tak naprawdę wkurzy? Np. ja należe do nerwusów i nie potrafię radzić sb ze złością, przeważnie wtedy zaliczam kłótnie albo przeciwnie, zamykam się w sobie... A najgorsze jest to, że wtedy mówię rzeczy, których potem baaardzo żałuję.... Tych których uraziłam, przepraszam xd;***
 • 1
 • Najnowysz Twist
 • TWIST 10/2014


TWIST 10/2014

UWAGA! Nowy  TWIST  już kioskach!

EKSTRADODATEK: supermodne  OPASKI DO WŁOSÓW                
PLUS: 12 PLAKATÓW!  Louis Tomlinson * Indila * Iggy Azalea * Lana Del Rey * Chris Pratt * One Republic* Agata Dziarmagowska * Grzegoż Hyży * Jennifer Lawrence * Sia * NPWM * Lemon
TEMAT NUMERU: Iggy Azalea i Ariana Grande:
ich patent na sukces

Szukaj nas też na facebooku: twistpolska
Dołącz do nas!  Zarejestruj się »
Zarejestruj się Dołącz do społeczności Twista! Zarejestruj się już dziś! Poznasz ludzi podobnych do ciebie, znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
Klub: Dziewczyny & Chłopaki
Dziewczyny & ChłopakiDziewczyny & Chłopaki czyli wszystko o miłaści
Quiz: Co zdradza twój taniec?
Pewnie się zdziwisz, ale to, jak poruszasz się na parkiecie, pokazuje, jaką masz osobowość. Rozwiąż test i dowiedz się, co twój taniec mówi o tobie. Możesz być zaskoczona ;-).